تبلیغات
Mrghanbari - آشنایی با ADSL و ADSL2
Mrghanbari
___***وبلاگ تخصصی کامپیوتر و فناوری اطلاعات***___
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : محمد قنبری
نویسنده
نظرسنجی
از کدوم بخش وبلاگ بیشترخوشتون میاد؟
در ژانویه 2003 سازمان ITU ( سازمان بین المللی استانداردهای مخابراتی) پس از فروش حدود پانزده میلیون مودم ADSL در سطح جهان، مشخصات جدیدی را برای این استاندارد منتشر نمود. سری مودم های ADSL را در جهان به خوداختصاص می دهند و ITU سعی فراوانی جهت توسعه آن دارد. استانداردهای جدید با نام های ADSL2 و ADSL2+ به بازار معرفی شده اند. ( ITU-G.992.5 ) ADSL2+ ، برای اولین بار موفق شد نرخ گذر دهی در جهت دریافت (downstream ) را به 24 مگابیت در ثانیه برساند و گونه ای از ADSL2 كه در اكتبر 2003 معرفی شد،حداكثر مسافت قابل دسترسی را به بیش از 6 كیلو متر رساند. افزایش كارآیی در استانداردهای فوق در واقع انعكاسی از نیاز استفاده كنندگان و فراهم كنندگان خدمات ADSL در ارتباط با افزایش نرخ گذردهی و مسافت قابل استفاده می باشد.
سرعت بالای این گروه از مودم های DSL ، به فراهم كنندگان خدمات،امكان ارائه خدماتی همچون ویدئوی on-line را می دهد. با وجود ارتقاء صورت گرفته مودم های جدید به طور كامل با مودم های نسل پیشین خود سازگار می باشند. به این ترتیب فراهم كنندگان خدمات نیازی به جایگزینی سیستم های موجود خودندارند و امكان توسعه تدریجی را می یابند.

بهبود كارآیی:
ADSL2 به شكلی طراحی شده كه در خطوط مخابراتی و با وجود تداخلات ناشی از مكالمات تلفنی به نرخ گذردهی و مسافت بیشتری دست یابد. بهبود در تكنیك مدولاسیون، كاهش سرباره ، بهره وری بیشتر در مكانیسم كدینگ،بهبود فرآیند آماده سازی مودم ،ارتقاء الگوریتم های پردازش سیگنال و كاهش در نسبت لازم برای سیگنال به نویز(SNR ) برخی از تغییرات انجام گرفته جهت دستیابی به اهداف فوق می باشند.

كاهش اتلاف در پهنای باند:
در مودم های معمولی ADSL ، سرباره های ارتباطی از یك مقدار ثابت برخوردار می باشندو در مجموع 32Mbps از ظرفیت گذردهی را به خود اختصاص می دهند.این مقدار سرباره در مسافت های طولانی كه ظرفیت گذردهی تا 128Kbps كاهش می یابد،بدین معنی اتلاف 25 درصدی خواهد بود. در مقابل در مودم های جدید،مقدار سرباره متناسب با نوع كاربرد و شرایط خط ارتباطی از 4Kbps تا 32Kbps انتخاب می گردد كه تا 8 برابر كاهش اتلاف را نشان می دهد.
به طور همزمان به كارگیری تكنیك كدینگ Reed-Solomon در مودم های جدید،بهره وری كدینگ را افزایش داده و به كاهش پدیده تداخل ناشی از امواج رادیویی AM كمك می كند.
افزایش كارآیی كدینگ و كاهش اتلاف به افزایش نرخ گذردهی در مودم های ADSL2 نسبت به انواع پیشین منجر گردیده است.افزایش نرخ گذردهی در مسافت های بالای 5 كیلومتر در حد 50Kbps می باشد و افزایش مسافت در حد 180 متر می باشد كه در مجموع فضای قابل پوشش را تا 6 درصد افزایش می دهد.

سایر ویژگی ها:
• تشخیص خودكار: تشخیص خودكار كار آیی در مودم ADSL2 به مراتب بهتر از سلف خود انجام می گیرد،به این ترتیب كه مودم های هر دو طرف ارتباط قادر به اندازه گیری میزان نویز،شدت تضعیف و نسبت سینگال به نویز می باشند. اطلاعات فوق در اختیار نرم افزار مدیریت شبكه قرار می گیرد تا در انجام فرایند نصب و خدمات پس از نصب شركت های فراهم كننده خدمات به كار گرفته شود.
• شروع سریع: آغاز به كار در ADSL2 بسیار سریعتر از گونه های پیشین و در مدت 3 ثانیه انجام می گیرد،در صورتی كه همین زمان در مورد مودم های ADSL در حدود 10 ثانیه است.
• دیتای اختصاصی: یك گزینه اختیاری در ADSL2 وجود دارد كه استفاده از پهنای باند تلفنی (POTS ) را برای ارسال دیتا در جهت ارسال (Upstream ) امكانپذیر می كند. این گزینه برای مكان هایی كه دارای دو یا چند خط تلفن می باشند و نیازی به استفاده از قابلیت تلفنی ADSL2 ندارند،مفید خواهد بود.

بهبود در مدیریت توان الكتریكی :
نسل اول مودم های ADSL در تمام مدت با حداكثر توان مصرفی كار می كنند كه اتلاف انرژی و افزایش حرارت از نتایج آن است. در مقابل ADSL2 مانند یك كامپیوتر شخصی قادر است به حالت آماده باش (Stand by ) در آید و مصرف توان را به حداقل برساند. در این حالت، مودم علاوه بر صرفه جویی در مصرف انرژی ، حرارت كمتری نیز تولید می كند كه به كارگیری آن را در ایستگاه ها ی مركزی آسانتر می سازد . مدیریت توان مودم های ADSL2 دارای دو سطح عملیاتی L2 وl3 می باشد. انتخاب اینكه مودم در كدام حالت ( عادی یا آماده باش) كار كند، با توجه به نرخ ترافیك عبوری یا بدون فعالیت ماندن مودم برا ی یك مدت مشخص تعیین می گردد.
برا ی مثال زمانی كه فایلی بزرگ از روی اینترنت بارگذاری می گردد، ADSL2 در حالت توان كامل قرار می گیرد تا گذرگهی را به حداكثر برساند. اما با كاهش ترافیك ( برا ی مثال در زمانی كه یك صفحه وب معمولی مطالعه می شود) مودم به حالت L2 فرو می رود و توان مصرفی را كاهش می دهد. البته مودم همواره آماده است تا به سرعت به حالت عادی بر گردد و تمام این تغییرات بدون درگیر شدن برنامه های كاربردی و بدون از دست رفتن حتی یك بیت از اطلاعات انجام می گیرد. در صورتی كه مودمی برای مدتی خاص بدون هر گونه ترافیكی باقی بماند، می تواند به پایین ترین حالت مصرف انرژی یعنی L3 برود. در این حالت 3 ثانیه برای بازگشت مجدد به وضعیت عادی زمان لازم است.

تطبیق نرخ انتقال:
خطوط تلفن معمولا” در قالب كابل های چند رشته ای ( با حداقل 25 رشته سیم ) به كار گرفته می شوند. یكی از آثار فیزیكی به كار گیری كابل ها ی چند رشته ای ، امكان القای الكترو مغناطیسی علائم الكتریكی یك رشته سیم دیگری است كه به همشنوایی (crosstalk ) موسوم است. همشنوایی به همراه رطوبت، تغییر درجه حرارت و تداخلات ناشی از رادیوهای AM ،از مهمترین عوامل كاهش كارآیی در خطوط ADSL محسوب می گردند.
ADSL2 به كمك یكی از قابلیت ها ی خود موسوم به «تطبیق پیوسته نرخ انتقال » بدون ایجاد تداخل در فرایند ارائه خدمات ، شرایط كانال ارتباطی را تشخیص داده و نرخ انتقال را با شرایط فوق هماهنگ می كند. برای مثال شروع به كار فرستنده یك ایستگاه رادیویی محلی می تواند شرایط جدیدی را برای خطوط مخابراتی آن منطقه ایجاد كند كه در این صورت ADSL2 بدون آنكه كاربر را متوجه سازد، نرخ انتقال خود را با شرایط فوق تطبیق می دهد.

ADSL2 چندتایی(Bounded ADSL2 ):
فراهم كنندگان خدمات طیف گسترده ای از مشتریان را پوشش می دهندو بدیهی است كه با نیازها و خواسته های متفاوتی روبرو باشند،مشتریان تجاری معمولا”خواستار نرخ گذردهی بالاتر از مقادیر استاندارد می باشند. خوشبختانه ADSL2 این قابلیت را دارد كه با به كارگیری
همزمان چند رشته سیم به نرخ بالاتری دست یابد. تكنیك به كار گرفته شده اقتباسی دست یابد. تكنیك به كار گرفته شده اقتباسی از تكنیك مالتی پلكس وارونه در شبكه های ATM می باشد. در این تكنیك اطلاعات در مبدا به قطعاتی تقسیم می شوند كه هر یك بر روی یكی از كانال های موجود ارسال می گردد، در گیرنده فرایند عكس انجام می پذیرد و با سر هم كردن قطعات فوق، اطلاعات اولیه بازسازی می شود.

روش های انتقال همزمان صدا بر روی ADSL2 :
یكی از ویژگی های مودم های ADSL ،تقسیم طیف فركانسی یك خط تلفن به دو بخش مستقل با مشخصات متمایز می باشد كه این دو بخش به مكالمات تلفنی (POTS ) و تبادل دیتا اختصاصی دارند. به این ترتیب دارندگان مودم های ADSL قادر به استفاده همزمان از خط تلفن خود خواهند بود، بدون آنكه اختلالی در فرایند ارسال و دریافت دیتا ایجاد كنند.
مودم های ADSL2 ، علاوه بر این،امكان برقراری ارتباطات صوتی از طریق تكنیكی موسوم به «صدای كانالیزه شده بر روی(CVODSL DSL ) » را فراهم می كند.
CVODSL یك كانال به پهنای 64 كیلو هرتز را از داخل پهنای باند مربوط به ADSL2 می باشد و به طور كلی با تكنیك های معمول انتقال صوت بر روی مودم های DSL (مانند VOLP یا VOATM )كه مبتنی بر تبدیل صوت به ترافیك بسته ای دیتا می باشند، متمایز است.
با استفاده از تكنیك CVODSL صوت به صورت دست نخورده و بدون تبدیل باقی می ماند و سرویس دهنده قادر خواهد بود تا 4 خط تلفنی را بر روی یك خط ADSL2 ایجاد كند.

ADSL2+ :
سیر پیشرفت مودم های ADSL با معرفی (G.299.5 ) ADSL2+ باز هم كامل تر گردید. در ADSL2+ افزایش دو برابری پهنای باند از 1.1 مگاهرتز به 2.2 مگاهرتز ، در مسافت های كمتر از 1500 متر، نرخ دریافت را تا دو برابر افزایش می دهد. طیف فركانسی بزرگتر،همچنین ADSL2+ را نسبت به معضل همشنوایی مقاومتر می كند.

ضمائم استاندارد:
كاربردها و شرایط خاص،مشخصات ویژه ای را طلب می كند كه در استانداردهای اصلی ADSL وجود ندارد. ضمائم به منظور پوشش دادن به این شرایط خاص ایجاد گردیده اند.به طور كلی هر ضمیمه از بخشی از پهنای باند ADSL برای كاربردی خاص استفاده می كند و بسیاری از ضمائم اولیه ADSL برای استانداردهای نسل جدید ADSL2+ و ADSL2+ نیز كاربرد دارند.

ضمیمهA :
متداولترین گونه ADSL می باشد كه در آمریكای شمالی،اروپا و آسیا كاربرد دارد. در این ضمیمه،بخش پایین پهنای باند برای ارتباطات عادی تلفنی و بخش های بعدی به ترتیب برای ارسال و دریافت دیتا مورد استفاده قرار می گیرد.

ضمیمهB :
شبیه به گونه A می باشد ،با این تفاوت كه برای خطوط تلفن LSDN كاربرد دارد. تلفن LSDN نسبت به تلفن عادی از پهنای باند بیشتری استفاده می كند . ضمیمه B به طور گسترده ای در كشور آلمان به كار گرفته شده است.

ضمیمهC :خاص سیستم مخابراتی تلفن ژاپن طرح شده است كه در واقع گونه خاصی از استاندارد LSDN می باشد.

ضمیمهI:
نسخه جدیدی از ضمیمه c می باشد كه نرخ گذردهی را در سمت دریافت تا دو برابر افزایش می دهد.

ضمیمهj :
این گونه به صورت كاملا”دیجیتالی كار می كند و فضای اختصاص یافته به ارتباطات تلفنی را برای افزایش نرخ گذردهی دیتا به كار می گیرد .

ضمیمهL :
یكی از جدیدترین ضمائم استاندارد ADSL2 می باشد كه در بازار با نام ADSL2 «گسترش یافته (RE-ADSL2 )»شناخته می شود. RE-ADSL2 با افزایش توان ارسال علائم بر تضعیف حاصل از خطوط طولانی غلبه می كند. نتیجه حاصل افزایش 37 درصدی در فضای قابل پوشش می باشد. البته توان اضافی RE-ADSL2 در فواصل كوتاه تر نیز به افزایش نرخ گذردهی نسبت به استاندارد پایه ADSL كمك می كند.

پیش بینی ها:
از آنجایی كه ارتقاء استاندارد ADSL به سطح ADSL2 و ADSL2+ در ITU ناشی از خواست فراهم كنندگان خدمات و استفاده كنندگان این فناوری بوده است، بدیهی است كه كلیه پیش بینی ها انتظار تكرار موفقیت ADSL را در انواع جدید آن نیز دارند

نوع مطلب : فناوری اطلاعات(IT)، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
محمد قنبری
دوشنبه 12 مهر 1389
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی